Ako vybrať prostriedky na čistenie obuvi?

Čistá obuv je vizitkou svojho majiteľa. Pokiaľ má niekto špinavé topánky, nezachráni ho ani fakt, že má na sebe dokonale padnúce oblečenie. Aby nám obuv dlho vydržala, je nutné sa o ňu dobre starať. Môžeme si vybrať rôzne čistiace prostriedky, napríklad krém, sprej alebo balzam. V spojení s kefou zaistia, že topánky budú vyzerať ako nové. Každý druh obuvi je z rôznych materiálov, ktoré vyžadujú špeciálnu starostlivosť. Poďme si povedať, ako správne čistiť obuv z kože, textilu či semišu.

Čistá obuv je vizitkou svojho majiteľa. Pokiaľ má niekto špinavé topánky, nezachráni ho ani fakt, že má na sebe dokonale padnúce oblečenie. Aby nám obuv dlho vydržala, je nutné sa o ňu dobre starať. Môžeme si vybrať rôzne čistiace prostriedky, napríklad krém, sprej alebo balzam. V spojení s kefou zaistia, že topánky budú vyzerať ako nové. Každý druh obuvi je z rôznych materiálov, ktoré vyžadujú špeciálnu starostlivosť. Poďme si povedať, ako správne čistiť obuv z kože, textilu či semišu.

Doba čítania 6 min.
Barbora, redakcia Heureka.sk

Druhy čistiacich prostriedkov

Krém

Nanáša sa výhradne na čisté a suché topánky. Krém na topánky je perfektný na kožené topánky z hladkej kože, ktorú vyživuje a chráni pred vlhkosťou. Zabráni popraskaniu kože a po vyleštení kefou budú topánky vyzerať ako zo časopisu. Ich ďalšou výhodou je, že môžu zakryť drobné odreniny či prasklinky, stačí len vybrať zodpovedajúcu farbu krému. Na výber je napríklad biely, hnedý, čierny aj bezfarebný variant.

Vosk

Obsahuje prírodné zložky, ako napríklad včelí alebo karnaubský vosk, ktoré zvyšujú odolnosť voči prenikaniu vlhkosti. Vosk tiež vylepšuje farebný odtieň materiálu. Je perfektný na kožené topánky, ktoré vyživuje a ošetruje, kožu zanechá mäkkú, vláčnu a priedušnú. Dá sa použiť aj na kožené sedlá, tašky, rukavice či motocyklové oblečenie. Nanáša sa jemnou kefkou alebo čistou suchou handričkou.

Sprej

Prípravky na údržbu a čistenie obuvi v spreji sú praktické nielen svojimi úžitkovými vlastnosťami, ale aj vďaka ľahkej a rýchlej aplikácii.

  • Impregnačný sprej slúži na ochranu proti vode a špine. Vytvára neviditeľnú vrstvu, po ktorej voda stečie a nevsiakne sa do obuvi. Niektoré varianty zároveň vyživujú a zvláčňujú a sú vhodné aj pre obuv s membránou. V bezfarebnom aj farebnom prevedení.

  • Deodorant do obuvi odstraňuje a neutralizuje zápach. Jednoducho sa nastrieka dovnútra, väčšinou je rýchloschnúci. Obsahuje prísady, ktoré likvidujú množenie nežiaducich mikroorganizmov a zanechá topánky príjemne prevoňané. Niektoré druhy obsahujú koloidné striebro, ktoré účinkuje proti zápachu a nadmernému poteniu nôh.

  • Renovačný sprej na semiš obnovuje štruktúru materiálu a oživuje farbu. Aplikuje sa na čistú obuv, po uplynutí doby pôsobenia sa topánky môžu ľahko prekefovať.

Kefka

Vhodne zvolená kefa vám pomôže so starostlivosťou o obuv. Rukoväť môže byť z dreva alebo z plastu, odolná a rokmi preverená je tá drevená. Malé kefky sú ideálne na nanášanie krému na topánky, kefy s tvrdými štetinami sa hodia na odstránenie blata a luxusná kefa s jemnými štetinami dokonale topánky vyleští.

Topánky sú ešte krajšie, keď sú perfektne čisté

Sušič obuvi

Využijete ho po celý rok na sušenie či predhriatie obuvi. V ponuke rôzne typy, napr. sušič, ktorý „len“ vydáva teplo, alebo taký, ktorý do topánok vháňa teplý vzduch. Kvalitný sušič môže byť vybavený rôznymi nadstavcami a vysuší nielen topánky, korčule či lyžiarky, ale aj rukavice. Prevedenie s UV žiarením spoľahlivo zničí baktérie a účinne odstraňuje zápach.

Hubka

Osvedčila sa pri starostlivosti o topánky z rôznych materiálov. Hubka je skvelá ako na aplikáciu čistiacich prostriedkov, tak na ich následné rozleštenie a finálne vyčistenie. Samočistiaca hubka čistí a leští doslova behom pár sekúnd, je ideálna na cesty, kedy u seba nemáte krém na topánky. Niektoré druhy obsahujú silikón pre okamžitý lesk.

K starostlivosti o obuv môžete využiť aj prírodné balzamy, ktoré obsahujú lanolín či včelí vosk a sú perfektné pre starostlivosť o koženú obuv či doplnky.

Šikovné sady obsahujú napríklad čistiaci prostriedok, ochranný sprej, kefu či hubku.

Odkvapávač na topánky príde vhod hlavne v zime, keď prídeme domov v zasnežených či zablatených topánkach.

Materiál obuvi

Každý druh materiálu vyžaduje trochu inú starostlivosť alebo čistiaci prostriedok. Poďme sa bližšie pozrieť, ako sa starať o konkrétne druhy obuvi.

Semiš

Semišová obuv vyzerá skvele a hodí sa aj pre formálnejšie akcie, ale bohužiaľ zle znáša vlhkosť, ktorá zanecháva nevzhľadné škvrny. Tento druh obuvi nikdy nenamáčajte ani nečistite chemickými prípravkami. Vlhké škvrny vysušte papierovou utierkou, škvrny od blata nechajte najprv poriadne zaschnúť a až potom ich vyčistite mäkkou suchou kefou.

V zime sa môžete stretnúť so škvrnami od soli, ktoré skúste odstrániť zmesou vody a bieleho octu v pomere 1:1. Trochu navlhčite handričku a topánky utrite. Až zaschnú, znovu ich prekefujte kefou na semiš. Na mastné škvrny sa dá kúpiť špeciálny čistič určený na tento druh obuvi.

Krém na topánky sa postará o dokonalý lesk

Koža

Kožené topánky z hladkej prírodnej kože čistite minimálne raz za mesiac. Najprv obuv prekefujte alebo pretrite suchou handričkou, aby ste sa zbavili prachu a drobných nečistôt. Pokiaľ sú na topánkach viditeľné zaschnuté nečistoty, veľmi jemne navlhčite handričku a škvrnu utrite. Na suché topánky naneste pomocou handričky tenkú vrstvu krému na topánky. Až krém zaschne, vyleštite jemnou kefou či handričkou. Na záver môžete použiť impregnáciu, ktorá zamedzí prenikaniu vlhkosti a usadzovaniu nečistôt.

Umelá koža

Koženku môžete utrieť handričkou navlhčenou vlažnou vodou. Nepoužívajte impregnáciu, ktorá vsiakne len do prírodnej kože. K dostaniu je veľké množstvo prípravkov určených na starostlivosť o syntetickú kožu, napr. pena či sprej. Pred použitím ich vždy radšej vyskúšajte na malom nenápadnom mieste na topánke.

Textil

Plátené tenisky vyčistíte práškom na pranie zmiešaným s vodou do kašovitej hmoty. Tú naneste na topánky (pokojne starou zubnou kefkou) a počkajte pár minút. Potom topánky vydrhnite kefou. Pri bielych teniskách pridajte k prášku sódu na pranie, ktorá topánky krásne vybieli. Niekto perie tenisky v práčke, ale tento spôsob čistenia má svojich priaznivcov aj odporcov. Môže sa stať, že sa v práčke rozpustí lepidlo, vďaka ktorému topánky držia pohromade, prípadne sa tenisky môžu mechanicky poškodiť.

Impregnačný sprej ochráni obuv pred nečistotami

Rady a tipy

  • Obuv čistite pravidelne, aby špina nemala šancu preniknúť hlboko do materiálu.

  • Škvrny od asfaltu dobre vyčistíte obyčajným maslom. Naneste ho na škvrnu a nechajte chvíľu pôsobiť, asfalt by mal povoliť.

  • Ak predsa len chcete prať biele tenisky v práčke, vložte ich do ochranného vrecka (alebo do starej obliečky od vankúša) a zvoľte čo najkratší program s teplotou do 30 °C. K teniskám pridajte svetlý uterák, ktorý ich ochráni pred prudkými nárazmi v bubne.

  • Topánky máte čisté, ale čo šnúrky a vložky? Čas od času ich skontrolujte a vyperte, prípadne si kúpte nové.

  • Obuv nikdy nesušte na kúrení, v sušičke ani na priamom slnku.

  • Nenosíte vaše kožené topánky každý deň? Použite napínače, ktoré uchovajú stály tvar obuvi.

  • Kefujte šetrne, aby nedošlo k poškriabaniu kože.

  • Topánky striedajte, aby sa stačili správne vyvetrať.

  • Ak máte na ponožkách nevzhľadné škvrny od novej obuvi, vystriekajte ich lakom na vlasy alebo si kúpte špeciálny sprej proti farbeniu.